Olyan drágák az ingatlanok, hogy alig veszik meg őket

2025. május 16. 14:38

Be is zuhant a kereslet, hátha ezzel az árak is mérséklődnek majd.

2025. május 16. 14:38
null

Megtorpant az év eleji ingatlanpiaci lendület áprilisban, a Duna House becslése szerint 10 415 lakóingatlan-adásvétel történt országosan, ami 14,6 százalékkal kevesebb, mint az előző hónapban, és 7 százalékos visszaesés 2024 áprilisához képest. Az ingatlanközvetítő vállalat pénteki közleményében kiemelte: a lassulás hátterében az ingatlanárak jelentős emelkedése mellett több tényező is állhat, egyebek mellett az iskolai szünet és a hosszú hétvégék, ezek szintén visszafogták a keresletet.

A Duna House szerint a megelőző negyedévek dinamikus áremelkedése már mérsékli a keresletet, ezáltal fékezi a piacot. A 2025-re prognosztizált áremelkedés nagy része az első negyedévben lezajlott, így az év további részében nem várható jelentős drágulás a társaság előrejelzése szerint, a következő negyedévekben legfeljebb néhány százalékos ármozgásra lehet számítani. A jelzáloghitel-piacon továbbra is mérsékelt bővülés volt áprilisban, a Credipass becslése alapján 127 milliárd forint értékű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott, ami 2 százalékos havi és 5 százalékos éves növekedést jelent. 

A hitelek átfutási dinamikája miatt jó esély van arra, hogy még a következő 2 hónap is nagyon nagyon erős lesz”

 – jelezték.

Budapesten tovább emelkedtek az árak; míg tavaly áprilisban a fővárosban eladott ingatlanok között a négyzetméterenkénti 600-800 ezer forintos árkategória volt a legjellemzőbb, addig idén áprilisban már az 1,2-1,4 millió forintos négyzetméterárú lakásokból értékesítettek legtöbbet.

A vásárlók országszerte leggyakrabban a jó állapotú ingatlanokat választották, de a fővárosban és Nyugat-Magyarországon érezhető volt a felújítandó ingatlanok iránti élénkülő kereslet is. A tranzakciós adatok alapján a fővárosban 2-3 hónap alatt keltek el az ingatlanok, a legrövidebb idő alatt a panellakások cseréltek gazdát. 

Vidéken a téglaépítésű használt lakások értékesítése csaknem 4 hónapot vett igénybe. A budapesti vásárlók 43 százaléka befektetési céllal vásárolt, 23 százalékuk akart nagyobb ingatlanba költözni. A befektetők átlagosan 74,8 millió forintot, míg az első lakásukat vásárlók 66,4 millió forintot költöttek. Vidéken az első lakásvásárlók voltak a legaktívabbak, a vevők 29 százaléka tartozott ide, míg a befektetési célú vásárlók aránya 26 százalék volt. A budapesti kerületi népszerűségi rangsort továbbra is a XIII. kerület vezeti, a második helyre a II. kerület került, a harmadik a XI. kerület lett.

(MTI)

Nyitókép: Porneczi Bálint / AFP

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
auditorium
2025. május 17. 11:23
Az ingatlanok tulajdonosaira is érvényes a magyar közmondás: "Ki sokat markol, keveset fog." Aránytalanul megdrágulak az ingatlanok, valószinűleg a külföldi "befektetők" pénztárcájához igazitanák. Ezek a "befektetők" pedig kiadják B&B-nek a lakásaikat, viszik ki a pénzt, a zajt, bulikat, piszkot pedig a magyar lakók "élvezik". A cseheknél csak akkor vehet külföldi (EU-tagországból is) lakást, ha már beadta a letelepedési kérelmét. Reklámozzák az 1 eurós ingatlanokat kihalt, hegyes vidékeken Dél-Itáliában, de vigyázat, csak állandó lakhellyel rendelkezőknek és kötelesek renoválni az épületet és sok ezer euró ADÓT is hozzá kell majd számolni. ERGO: minden bölcs ország védi területét is ingatlanait. Próbálna egy olasz pl. Villach térségében földet v. házat venni, NEM eladó a határ mellett SEMMI Ausztriában!!!!!
polárüveg
2025. május 17. 08:58
Nem emlékszem, hogy valaha is a lakás négyzetméterárak annyival meghaladták volna a családi házak négyzetméterárait, mint jelenleg. Ez mutatja legbiztosabban, hogy ingatlanpiaci anomália burjánzik a városokban: a befektetők miatt szaladtak el az árak. Az átlag vásárló, aki az élethelyzete miatt szeretne ingatlant vásárolni, az meg kényszerűen egyhelyben toporog. Ideje lenne bevezetni a kínai rendszert az ingatlanpiacon! Kilukasztani ezt a lufit, mielőtt megfekteti a gazdaságot. Adót az építtetők túlnyereségére, korlátozni a lakáscélú befektetést, a nem családtagok számához köthető segítő vagy tartalékoló lakáskiadást korlátozni kell. Külön tészta az ingatlanközvetítők árfelhajtása, az is megérne egy kis felsorolást.
atti64
2025. május 16. 20:53
A FASZBUKON MINDENKI INGATLAN ÜGYNÖK A SZarokat hirdetitek jo HASZONÉRT NEHOGY DOLGOZNI KELLJEN !!!!!!!!!!!!!!!!!!
atti64
2025. május 16. 20:51
A SPEKULÁNS PATKÁNYOK!!!!!!!!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!